بهمن 11, 1399

پیاز اشک کشاورزان را درآورد

مشکل پیازکاران

مشکل پیازکاران

اسمامحمودی: هزاران تن محصول پیاز طرح استمرار و کشت خارج از فصل روی دست کشاورزان جنوب کرمان تلنبار شده و کسی برای خرید محصول پیدا نمی‌شود.
اگر سری به میادین تره بار جنوب کرمان بزنید باز هم وانت بارهای مملو از پیازی را می‌بینید که در گوشه و کنار میدان متوقف شده‌اند و کسی نیست محصول را خریداری کند.
اراده‌ای برای حذف دلالان وجود ندارد
باز هم پای واسطه‌ها و دلالان در میان است، دلال‌هایی که گویی هیچ اراده‌ای برای حذف آنها از بازار وجود ندارد. و در سال جدید نیز برای به جیب زدن دسترنج کشاورزان به کمین نشسته‌اند.

در حالی نماینده‌های مجلس و اعضای کمیسیون کشاورزی مجلس از مذاکره با تعاون روستایی برای خرید تضمینی با قیمت پایه ۲ هزار تومان خبر می‌دهند که بسیاری از کشاورزان عقیده دارند که با توجه به افزایش قیمت بذر، کود، کارگر و حمل و نقل و … قیمت دو هزار تومان هم هزینه‌ها را جبران نمی‌کنند.
این در حالی است که در استان فارس که مجاور استان کرمان قرار دارد با به کارگیری مراکز خرید و صادرات محصولات کشاورزی موجب حذف دلالان شده‌اند.
نرخ دو هزار تومان از نگاه بسیاری از کشاورزان یک شوخی تلخ است اما رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس در پیامی اینستاگرامی این نرخ را مطلوب دانسته و اعتقاد دارد که این نرخ می‌توان از افت بیشتر قیمت جلوگیری و زمینه ایجاد رقابت برای خرید محصول در بخش خصوصی را تقویت کند.
محصول روی دست کشاورز مانده و در حال خراب شدن است
محمد ابوسعیدی یکی از کشاورزان است که در میدان تره بار جیرفت می‌گوید: یک هفته است کشاورزان محصول را به میدان می‌آوردند اما خریدار وجود ندارد!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *